Konzervačné látky sú bežnou súčasťou mnohých produktov, ktoré používame v každodennom živote. Očné kvapky ich tiež často obsahujú. Ich hlavnou úlohou je udržať produkt sterilný a zabrániť prípadnej bakteriálnej kontaminácii a následnému znehodnoteniu produktu.

V očných kvapkách je lepšie sa konzervantom vyhnúť, pokiaľ je to možné. Hlavným dôvodom je, že pôsobia na povrch oka, predovšetkým na povrch rohovky. V prípade kvapiek, ktoré obsahujú konzervačné látky je snaha, aby ich koncentrácia bola čo najnižšia. Problémom býva, keď sa takéto očné kvapky používajú dlhodobo, prípadne nepretržite.

Sú známe výsledky štúdií, ktoré ukazujú, že konzervačné látky v oftalmologických produktoch, ktoré sa používajú dlhšiu dobu pôsobia negatívne na povrch očí, spôsobujú podráždenie, prípadne vznik syndrómu suchého oka. Vtedy je lepšie používať produkty bez konzervačných látok.

UNItears je produkt, ktorý neobsahuje konzervačné látky a zachovanie jeho sterility je zabezpečené prostredníctvom špeciálnej fľaštičky a systému Novelia.

Spoločnosť Unimed Pharma používa inovatívny systém Novelia, ktorý eliminuje potrebu použitia konzervačných látok v roztoku a zabraňuje bakteriálnej kontaminácii produktu po dobu 3 mesiacov.
Pretože pacient je na prvom mieste, tento inovatívny systém spája všetky požiadavky pacienta. Viacdávková fľaštička s modrým hrotom vytvára kvapky rovnakej veľkosti. Modrý hrot na kvapkadle slúži pre lepšiu presnosť pri zameraní na oko, má pomocnú, tzv. vodiacu funkciu. Pri stlačení fľaštičky sa uvoľní vždy len 1 kvapka, ktorá má rovnaký objem, je presne kalibrovaná. Kalibrované kvapky znamenajú z hľadiska liečby presné dávkovanie pre lepšie dodržiavanie liečby. Ľahko sa vytlačí aj posledná kvapka.